Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Bodnar o agresji wobec osób pochodzenia arabskiego: Gwałtownie rośnie liczba tego typu czynów

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Bodnar o agresji wobec osób pochodzenia arabskiego: Gwałtownie rośnie liczba tego typu czynów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ucina medialne spekulacje dotyczące ataków na osoby pochodzenia arabskiego. – Gwałtownie rośnie liczba tego typu czynów – zaznacza RPO i przedstawia statystykę. 

Adam Bodnar zabrał głos za pomocą Facebooka. – W mediach pojawiła się wątpliwość dotycząca tego, czy RPO podaje właściwe dane dotyczące wzrostu czynów popełnionych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego. Moi współpracownicy z Biura RPO przekazali dzisiaj do Radia Zet dane, które zaprezentowane zostały przez przedstawiciela Komendy Głównej Policji między innymi podczas LVII posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posiedzenie to odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 5 października 2016 r. Źródło wiedzy zostało wyraźnie zaznaczone – czytamy we wpisie RPO.

I dalej: – Zgodnie z tym danymi – w okresie od 1 stycznia do końca sierpnia 2016 r. wszczęto 493 postępowania przygotowawcze o przestępstwa z nienawiści. To o 41 więcej, niż w porównywalnym okresie w roku ubiegłym (w ogóle, bez względu na przesłankę/cechę osobistą). Ale – gwałtownie rośnie liczba tego typu czynów popełnianych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego: w sprawach, w których pokrzywdzonymi były osoby wyznające islam, wszczęto w roku 2016, we wskazanym okresie, aż 116 postępowań przygotowawczych (podczas, gdy w 2015 r. było ich 50), zaś w sprawach dotyczących osób pochodzenia arabskiego takich postępowań podjęto 80 (gdy w roku 2015 odnotowano jedynie 14 takich spraw). Łącznie, liczba spraw, w których podmiotami ataków były osoby pochodzenia arabskiego i wyznania muzułmańskiego, wzrosła zatem trzykrotnie (196 we wskazanym okresie w stosunku do 64 rok wcześniej).

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter