Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Janiszewski: SLD musi przestać się użalać nad sobą, iż PiS ukradł mu program [OPINIA]

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Janiszewski: SLD musi przestać się użalać nad sobą, iż PiS ukradł mu program [OPINIA]

Jeśli partia ma się odrodzić, najogólniejszym przejawem wyrażania przez nią tej linii – oraz realizacji owej rewolucji, nowego otwarcia, zmian mentalnych – musi się stać pewna jej antysystemowość.

Jednym z głównych sposobów odbudowy SLD musi być przywrócenie w pracy partyjnej niektórych zapomnianych form, takich jak „bezpośrednia praca z ludźmi i wśród ludzi”, jak „praca u podstaw i od podstaw”, lecz z włączeniem do ich realizacji wszystkich członków partii, oraz stosowanie ich na równych prawach z formami już wykonywanymi, ale tylko przez działaczy, liderów (wiece, konferencje prasowe, media społecznościowe, elektroniczne, pisanie artykułów, petycji).

Natomiast owe warunki wyjściowe (także w skrócie je przypomnę), to między innymi: włączenie się do pracy nad odbudową pozycji partii właśnie wszystkich jej członków, nawet „jeśli są jakieś rachunki krzywd”; dokonanie swojego rodzaju „rewolucji” wewnątrzpartyjnej, w myśl której, Sojusz musi na nowo, w pewnym sensie od początku, zacząć „wykuwać” tożsamość i pozycję polityczną. Idzie o to, by partia zaczęła się obywatelom jawić jako nowa jakość. Do tego konieczne jest jej „nowe otwarcie”, nowi ludzie, nowe idee i nowe przywództwo, w rozumieniu zmiany mentalnej (a nie personalnej), polegającej na zerwaniu ze starym sposobem myślenia i wprowadzeniu do pracy politycznej nowego.

To, w zakresie koniecznych odnowionych form pracy, co natomiast w sferze jej nowych treści? Przede wszystkim uzupełnienie programu o nowe rozwiązania, niezbędne do usuwania, na gruncie krajowym, olbrzymich wad kapitalizmu, zwłaszcza społeczno-moralnych. Jednak takie uzupełnienie programu to kwestia dłuższego czasu, a działać trzeba od zaraz, zatem na początek należy wytyczyć choćby pewną, główną linię polityczną. Jakie treści powinna ona zawierać, aby odpowiedzieć na oczekiwania ludzi?

Jeśli partia ma się odrodzić, najogólniejszym przejawem wyrażania przez nią tej linii – oraz realizacji owej rewolucji, nowego otwarcia, zmian mentalnych – musi się stać pewna jej antysystemowość.

SLD (i lewica w ogóle) nie może dalej stać na stanowisku „status quo” wobec systemu, który się tak kompromituje, przeciwnie musi zacząć się jawić jako pewnego typu siła antysystemowa. Taka jest obecnie tendencja na świecie. Kapitalizm wymaga zmian, bo jego antyhumanizm dochodzi do granic społecznej wytrzymałości. Wyrazem społecznych oczekiwań jest, paradoksalnie, wzrost znaczenia populistycznej prawicy (Trump, Brexit, Le Pen). Paradoksalnie, bo dążenia ludu powinna realizować lewica. Niestety jej oferta nie jest w tej sprawie wystarczająca, zaś jaskółki Jeremy Corbryna i Bernie Sandersa, jeszcze wiosny nie czynią… ale budzą nadzieję. Lewica musi wyciągnąć z tego wnioski i wyjść z roli tylko reformatora ustroju. Również i SLD musi się stać w pewnym sensie antysystemowy, jak np. Kukiz’15. Jednak sens i praktyka tej antysystemowości muszą być zgoła inne niż u Kukiza’15.
Kukiz’15 wysuwa propozycje przekształceń sfery nadbudowy, których wpływ na kształt stosunków międzyludzkich, na egzystencję społeczną, jest dalece wątpliwy. SLD swą antysystemowość powinien zaś wyrazić w dziedzinach z zakresu bazy społecznej, zwłaszcza w przeobrażaniu stosunków i struktur społecznych, dla realizacji równości, sprawiedliwości i humanizmu, co dla ludzi ma fundamentalne znaczenie. Trzeba wysuwać propozycje, idące w kierunku rozwiązywania spraw społecznych, ale także, odróżniające dążenia SLD od PiS. Idzie o to, by ludzie jasno ujrzeli, kto reprezentuje ich interes i dobro, ale i o to, abyśmy i my przestali się użalać nad sobą, iż PiS ukradł nam program i wyborców.

Stąd Sojusz powinien się skupić na tych rozwiązaniach, których prawica, z oczywistych powodów (jako za daleko dla niej idących) nie ruszy. Np. na kwestii budowania sprawiedliwych relacji i struktur społecznych, zmniejszania strukturalnego rozwarstwienia ekonomicznego (czego „płytka” polityka socjalna PiS-u w postaci „500 plus” nie rozwiąże), przełomu w ochronie środowiska. Zaproponowanie (obok typowej polityki społecznej) budowy sprawiedliwszych relacji społecznych ukaże, iż SLD chce głębszej przebudowy struktury społecznej – w tym własności, jej uspołecznienia, eliminacji własności oligarchicznej itp. – niż oferowana przez prawicę reforma państwa i płytka polityka socjalna.

JAN JANISZEWSKI

Autor jest członkiem SLD we Wrocławiu.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

4 komentarze/y

 1. Czytelnik 21:10, Kwi 19, 2017

  SLD skompromitowało się całkowicie w okresie swoich rządów i dobiło się symbolicznie wystawiając p. Ogórek jako kandydatkę.

  Mam wrażenie, ze elektorat SLD to już głównie starsze pokolenie tęskniące za PRL – ludzie, którym może się jeszcze podobać p. Czarzasty.

  Ja mam nadzieję, że SLD jak najszybciej zniknie zupełnie ze sceny umożliwiając rozwój nowej lewicy.

  Odpowiedz do tego komentarza
 2. smiały 17:09, Kwi 19, 2017

  POPiS ich wykonczyl PiS zrobil sie lewica na rozkaz Tuska i udalo im się na amen

  Odpowiedz do tego komentarza
 3. rod 17:06, Kwi 19, 2017

  naprawde SLD umiera niech pokazuja sie z hasłami po sejmem po kosciołami na ulicach trzeba walczyc a nie stekac

  Odpowiedz do tego komentarza
 4. Tatarakis 13:14, Kwi 18, 2017

  Tezy słuszne ale wg. mnie jest to wołanie na puszczy. SLD nie chce być partią anty systemową co udowodniło 10 lat bycia w opozycji z tego 2 poza parlamentem. Dążeniem jej jest bycie w koalicji z PO. Wyraźnie proponowano Tuskowi zastąpienie PSL w koalicji. Kierownictwo SLD marzy o elektoracie młodym z apartamentowców czy zamkniętych osiedli pracowników dobrze opłacanych a zapomina o zwykłych pracujących.

  Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter