Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Niemcy przed wyborem. Czego mogą spodziewać się Europa i Polska? [ZAPROSZENIE]

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Niemcy przed wyborem. Czego mogą spodziewać się Europa i Polska? [ZAPROSZENIE]

Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a oraz Fundacja im. F. Eberta cyklicznie organizują we Wrocławiu – mieście narodzin i pochówku twórcy niemieckiej socjaldemokracji Ferdynanda Lassalle’a – debaty poświęcone historii i

Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a oraz Fundacja im. F. Eberta cyklicznie organizują we Wrocławiu – mieście narodzin i pochówku twórcy niemieckiej socjaldemokracji Ferdynanda Lassalle’a – debaty poświęcone historii i przyszłości ruchów postępowych, relacjom polsko – niemieckim oraz problemom współczesnej Europy.

Tegoroczna konferencja lassallowska nosi tytuł „Niemcy przed wyborem. Czego mogą spodziewać Europa i Polska”.

We wrześniu br. w RFN odbędą sie wybory parlamentarne, które mogą przynieść zmianę na stanowisku kanclerza. Według ostatnich sondaży notowania SPD i CDU są bardzo wyrównane. Socjaldemokraci zyskali wiatr w żagle po przejęciu sterów partii przez Martina Schulza. Szansę na przekroczenie wyborczego progu ma skrajnie prawicowa, antyimigrancka AfD.

Jakie będą główne tematy niemieckiej kampanii wyborczej? Jaką wizję integracji europejskiej oraz relacji polsko – niemieckich prezentuje lider SPD? Czy możliwa jest „czerwono – czerwono – zeilona koalicji, czy też należy spodziewac się kontynuacji tzw. wielkiej koalicji? Jak ewentualna zmiana rządu i/lub kanclerza może wpłynąć politykę zagraniczną RFN?

Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas dyskusji panelowej, w której udział wezmą:

– ROLAND FEICHT – dyrektor Fundacji im. F. Eberta – Przedstawicielstwo w Polsce;

– MARIA SKÓRA – Das Progressives Zentrum, Berlin;

– ADAM TRACZYK – prezes Fundacji Global.Lab.

Moderacja: Michał Syska (OMS im. Lassalle’a)

10 kwietnia (poniedziałek), godz. 18, sala konferencyjna ART Hotelu przy ul. Kiłebaśniczej 20 we Wrocławiu.

Rejestracja: biuro@lassalle.org.pl

plakat

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

1 komentarz

  1. qaduq 11:36, Kwi 11, 2017

    Niezwykle cenna inicjatywa, warta powtórzenia w Warszawie. Przy tak postawionym pytaniu, trudno oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi. Dla Polski i Europy kanclerz Merkel jest rozpoznawalna i przewidywalna. Dziś w kontrolowanym odwrocie od polityki entuzjastycznie drzwi otwartych szeroko. Niestety. Konkurent, podczas pobytu w Brukseli, w spontanicznym odruchu odsłonił prawdziwą twarz wielkomocarstwowca, nie liczącego się z małymi narodami Europy Południowej i Środkowej. Obawiam się, ze poza legitymacją i być może płaconą skladką, z lewicą łączy go tylko kariera. To nie jest kandydat z tych wielkich przywodców SPD, zawsze cieplo witanych w Polsce, bez względu na ustrój. Pora, aby sięgnął do dorobku poprzednikow,podpisujących fundamentalny akt Polska – RFN z czasów Gomułki i Brandta. Wtedy może zacząć liczyć na zmianę i ewentualne poparcie.
    A co mówiono we Wroclawiu?

    Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter