Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Opole: Ochraniają dla miasta za 1,19 zł na godzinę pijąc wodę z deszczówki

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Opole: Ochraniają dla miasta za 1,19 zł na godzinę pijąc wodę z deszczówki

W Opolu ochroniarze z firmy wynajętej przez ratusz pracują za głodową stawkę, bez dostępu do wody pitnej. „To skandal!” – mówiła dziś na konferencji prasowej Katarzyna Duda, ekspertka Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a, autorka raportu o outsourcingu usług sprzątania i ochrony przez instytucje publiczne.

Dziś w Opolu na konferencji prasowej Katarzyna Duda mówiła:

Brak ogrzewania, brak gazu, brak toalety, brak wody, zbieranie deszczówki do picia i mycia – to codzienność ochroniarzy tzw. folwarku w Opolu. Budynki należą do Opola, które ochronę zleca firmie NEO GROUP – tej samej firmie, która rok temu zatrudniała pracowników szpitala MSWiA w Opolu na czarno za 3,40. Ogromnie bulwersujące jest to, że prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski wie o tych warunkach co najmniej od listopada i nie robi nic, aby zakończyć to bezprawie i upokorzenie. Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu zawiadomiła go o tym, lecz do dziś nie otrzymała odpowiedzi.

Brak stawki minimalnej. Stawka 13 zł brutto za godzinę pracy miała być święta, lecz dla firmy NEO GROUP i dla urzędników nie jest. W styczniu firma zapłaciła pracownikom 1 złotówkę i 19 groszy za godzinę. Zapłaciła po 500 zł za 400 godzin pracy, a 4 tys. wzięła do kieszeni. Winny jest też Urząd Miasta, który płaci firmie 5 840 zł na miesiąc, a powinien ok. 10 000, aby zagwarantować zapłatę minimalnej stawki. Skandal!

Na zdjęciu widać, w jaki sposób ochroniarze radzą sobie z brakiem dostępu do wody – zbieraja deszczówkę.

Ekspertka zaprezentowała apel do prezydenta miasta, pod którym podpisały się m.in. OMS im. Lassalle’a, Instytut Zrównoważonych Zamówień Publicznych, Federacja Przedsiębiorców Polskich:

W związku z informacjami o fatalnych warunkach pracy w należącym do miasta folwarku w Opolu apelujemy o wzięcie odpowiedzialności za pracowników wykonujących zlecone przez miasto zadania, natychmiastowe zerwanie współpracy z firmą NEO GROUP sp. z o.o., zatrudnienie pracowników bezpośrednio przez Urząd Miasta oraz przyznanie rekompensaty i lokalu socjalnego osobie bezdomnej będącej w najtrudniejszej sytuacji socjalnej, która wykonywała pracę dla Miasta Opole za 1 zł 19 gr za godzinę.

Uzasadnienie

Miejski Zarząd Lokali Komunalnych w Opolu udzielił w dniu 14 grudnia 2016 roku zamówienia publicznego na ochronę zespołu budynków położonych w Opolu na działce nr 6/44, k. m. 8, obręb Półwieś – tzw. Folwarku. Usługa została powierzona firmie NEO GROUP Sp. z. o. o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Hożej 86/410.

W budynkach chronionych przez firmę nie ma prądu, gazu ani ogrzewania, przez co w sezonie zimowym pracownicy narażeni są na zamarznięcie. W budynkach nie ma również wody. Pracownikom grozi zatrucie, gdyż piją deszczówkę ze starych rynien i wiader. Według przekazanych nam przez Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu informacji został Pan poinformowany o panującej sytuacji jeszcze w listopadzie 2016 roku.

Z relacji byłej pracownicy firmy wynika, że w styczniu przepracowała aż 420 godzin, co odpowiada niemal trzem etatom. Za pracę uzyskała 500 zł netto, a więc tylko 1 złotówkę i 19 groszy za godzinę pracy. Firma złamała prawo o minimalnej stawce godzinowej, która od stycznia tego roku wynosi 13 zł brutto – ok. 9,50 zł netto na umowie cywilnoprawnej. Zwolniła ona pracownicę i odmówiła wypłaty reszty wynagrodzenia – 3 490 zł netto.

Warunki zatrudnienia w zabytkowym folwarku naruszają podstawowe prawa pracownika oraz uwłaczają ludzkiej godności. Apelujemy do Pana Prezydenta o naprawienie krzywdy, której kierując miastem nie zapobiegł – mimo iż jednostka którą zarządza posiadała do tego narzędzia. Urząd mógł wymagać od firmy zatrudnienia pracowników na umowach o pracę oraz kontrolować wywiązywanie się z tego zapisu.

Wnioskujemy o zapłatę zwolnionej pracownicy należnych jej 3 490 zł. Zwolniona jest osobą bezdomną, która bezskutecznie ubiega się o lokal komunalny. Wnioskujemy o natychmiastowe przyznanie jej lokalu mieszkalnego.

Apelujemy o natychmiastowe zakończenie współpracy z firmą NEO GROUP Sp. z. o. o. Firma ta złamała prawo o stawce minimalnej, bezpodstawnie zwolniła pracownicę i nie zapłaciła jej wynagrodzenia. Chronione obiekty powinny być dostosowane do potrzeb pracowników, a pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę bezpośrednio przez Urząd Miasta. Instytucja jako bezpośredni pracodawca będzie najlepszym gwarantem stabilności zatrudnienia oraz ochrony przed wyzyskiem, na który narażeni są pracownicy w firmie zewnętrznej.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter