Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

OPZZ krytycznie o tzw. konstytucji biznesu proponowanej przez ministerstwo rozwoju

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
OPZZ krytycznie o tzw. konstytucji biznesu proponowanej przez ministerstwo rozwoju

Ministerstwo rozwoju przedstawiło tzw. konstytucje biznesu – propozycje zmian w prawie, które mają ułatwić działalność przedsiębiorcom. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przedstawiło listę krytycznych opinii do tego projektu.  

Zakończył się jeden z etapów konsultacji przygotowanego w Ministerstwie Rozwoju pakietu ustaw pn. Konstytucja Biznesu (pisaliśmy o tym wcześniej tutaj). Konstytucja Biznesu to szereg projektów ustaw (Prawo Przedsiębiorców; przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu „Konstytucji Biznesu”; o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców; o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; oraz o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP).

Założeniem Ministerstwa Rozwoju jest, że poprzez wprowadzenie Konstytucji Biznesu poprawią się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w kraju.

OPZZ przedłożyło Ministerstwu Rozwoju pisemną opinię w sprawie pakietu ustaw pn. Konstytucja Biznesu, w której oceniliśmy propozycje rozwiązań w niej zawartych z punktu widzenia pozycji pracowników w gospodarce i możliwości zagwarantowania przestrzegania praw pracowniczych, warunków realizacji przez organy kontrolne zadań kontrolnych w sferze prowadzenia działalności gospodarczej oraz wpływu proponowanych zmian na stan finansów publicznych.

OPZZ krytycznie ocenił część rozwiązań zawartych w Konstytucji Biznesu m.in. w zakresie możliwości realizacji kontroli przez organy do tego powołane postulując o zmiany, które zagwarantują, głównie Państwowej Inspekcji Pracy zdolność realizacji zadań. Negatywnie oceniliśmy propozycję wprowadzenia tzw. ulgi na start dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą oraz możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej zwracając uwagę na kwestię ich wpływu na finanse publiczne i konkurencyjność, w tym zwiększenie szarej strefy (w przypadku działalności nierejestrowanej). OPZZ przedstawił także negatywną opinię do planowanego przez Ministerstwo Rozwoju utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzecznika Przedsiębiorców zwracając uwagę przede wszystkim na ujemny wpływ utworzenia tych instytucji na kondycję dialogu społecznego w kraju i rolę Rady Dialogu Społecznego.

Ministerstwo Rozwoju planuje zorganizowanie na przełomie kwietnia/maja 2017 r. konferencji uzgodnieniowej w sprawie Konstytucji Biznesu.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter