Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Pamiętajmy o Proletariatczykach! Jutro uroczystości

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Pamiętajmy o Proletariatczykach! Jutro uroczystości

W 130. rocznicę stracenia czterech działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii „Proletariat” – pierwszej polskiej partii robotniczej – w czwartek odbędą się uroczystości przed Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli.

28 stycznia 1886 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej stracono czterech członków Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat – Piotra Bardowskiego, Stanisława Kunickiego, Michała Ossowskiego oraz Jana Pietrusińskiego. Zginęli za walkę w obronie ludzi pracy, o nowy, sprawiedliwy porządek społeczny. Tworzona przez nich partia była pierwszym ugrupowaniem walczącym o prawa robotników.

Dlatego jesteśmy winni pamięć tym, którzy zginęli walcząc za ideały. Wiemy, że żadne państwowe obchody nie odbędą się w związku z tą rocznicą. Nie pasuje ona do rządowej propagandy historycznej. Dlatego kampania Historia Czerwona i Czarno-Czerwona organizuje społeczne obchody. – mówi Piotr Ciszewski, współinicjator uczczenia pamięci Proletariatczyków.

Uroczystość odbędzie się w czwartek o godz. 17:30 przed Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli.

Organizatorzy przygotowali także okolicznościowe wydawnictwo:

biuletyn proletariat

Jutrzejsze obchody nie są pierwszą tego typu inicjatywą grupy Historia Czerwona i Czarno – Czerwona.

Kampania została powołana po to aby przypominać o tradycjach polskiego ruchu robotniczego, które obecnie są pomijane lub fałszowane w imię „polityki historycznej”. Chcemy pokazać, że da się ciekawie opowiadać o historii lewicy i zainteresować nią jak najszersze środowiska. – dodaje Ciszewski.

proletariat

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Przegrani globalizacji na europejskiej mapie wyborczej

Odwiedź nas

twitter