Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Powstał nowy związek zawodowy – Wspólnota Pracy

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Powstał nowy związek zawodowy – Wspólnota Pracy

W weekend w Warszawie odbył się zjazd założycielski nowego związku zawodowego. Wśród założycieli są m.in. byli członkowie Inicjatywy Pracowniczej. 

Tak Wspólnota Pracy opisuje swój rodowód oraz cele działania:

Jesteśmy nowym, niezależnym i pluralistycznym związkiem zawodowym, walczącym o godną pracę i godne życie dla wszystkich pracowników. Mamy różne poglądy, ale łączy nas idea bezkompromisowej obrony wspólnych interesów świata pracy – przeciwko kapitałowi, narzucającemu nam nieludzkie warunki pracy i płacy. Część z nas należała wcześniej do OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Kluczowe branże polskiej gospodarki, zatrudniające olbrzymią część polskiej klasy pracowniczej – jak budownictwo, handel, gastronomia – pozostają (po 1989 roku) niemal całkowicie poza orbitą działania związków zawodowych. W konsekwencji, stanowią one „poligon doświadczalny” najdzikszych form wyzysku. Naszą ambicją jest ich uzwiązkowienie i ucywilizowanie.

Młodzi pracownicy, zwłaszcza w budownictwie, nie dowierzają, że kiedyś pracowało się po osiem godzin dziennie. Wielu z nich doskonale zaadaptowało się do życia w systemie, w którym człowiek może odpocząć dopiero na cmentarzu. Dla nas to patologia, której będziemy się konsekwentnie przeciwstawiać – walcząc z pracodawcami, ale także przekonując pracowników, że nie warto tracić całego życia na nabijanie zysków garstce bogaczy.

Struktura organizacyjna naszego związku jest prosta i elastyczna. Nie chcemy tracić czasu ani środków na niepotrzebne działania biurokratyczne – chcemy natomiast, by każda grupa zawodowa mogła znaleźć dla siebie formułę organizacyjną najlepiej odpowiadającą jej specyfice. Nikomu nie narzucamy gotowych schematów organizacyjnych, ani „jedynych słusznych” metod działania.

Zadaniem organów kierowniczych naszego związku nie jest kontrola działania poszczególnych komisji czy narzucanie im określonej linii działania, lecz koordynowanie ich współpracy i wymiana doświadczeń.

Deklarujemy chęć współpracy ze wszystkimi związkami zawodowymi, mającymi podobne cele do naszych, a także ze wszystkimi organizacjami walczącymi o poprawę sytuacji życiowej zwykłych ludzi – bez względu na ich profil polityczny.

Oprócz komisji zakładowych i zawodowych przewidujemy w naszym związku miejsce dla komisji środowiskowych, skupiających osoby zainteresowane działaniami na rzecz rozwoju związku i wspieraniem innych komisji.

Na sobotnim zjeździe związek wybrał swoje władze.

Do Komisji Krajowej Związku wybrani zostali: Arkadiusz Hiller, Piotr Ciszewski, Adrian Wosik, Agata Popek, Kamil Łukaszek, Sasza Kiriłowa-Reszka
Paweł Jaworski, Damian Bielecki. 
Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostali: Sabrina Mana-Walasek, Michał Mateuszczyk, Katarzyna Szczepkowska.

Wspólnota Pracy2

Wspólnota Pracy3

 

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

3 komentarze/y

 1. qaduq 10:49, Kwi 13, 2017

  Przez rozproszenie do zjednoczenia? Jedyny walor to młodzi ludzie, niestety, bez podania zawodowych i edukacuyjnych rodowodów. Enigmatyczny program niczego nie mówi. Co więcej, brakuje zapowiedzi jakiejkolwiek prawnej komórki, doradzającej związkowcom, jak walczyć o swoje prawa. Zabrakło stosunku do pracy cudzoziemców, zatrudnianyc w różnych warunkach. Zwłaszcza dotyczy to nie zachodnich specjalistow i menedżerow, ale emigrantów ze spoza Unii. Być może nowy związek wypełni lukę między zasiedziałymi dziś związkami, walczącymi o przetrwanie. Na starcie powodzenia.

  Odpowiedz do tego komentarza
 2. Mandark 19:26, Kwi 12, 2017

  Bo podziały są tym, co zbuduje potęgę ruchu związkowego…

  Odpowiedz do tego komentarza
 3. Władysław Bujwid 18:10, Kwi 12, 2017

  Zachęcam nowy Związek Zawodowy do zapoznania się z drogą do przywrócenia pracownikom praw utraconych po 1989 roku. Zaproponowałem ją w opracowaniu zatytułowanym Doskonalenie Systemu Społeczno Gospodarczego. Jest ono oparte o polskie i międzynarodowe doświadczenia. Adres internetowy tego opracowania: http://klubwmpg.pomorskie.pl/dokumenty/bujwidds.pdf

  W Polskiej Demokracji Ludowej, nie komunizmie, w warunkach ustalonych przez Aliantów, po wygraniu II Wojny Światowej, stworzono warunki do życia i rozwoju dla ludności, która w okresie PRL wzrosła o 14 milionów.
  1 Wyeliminowano bezrobocie, analfabetyzm i bezdomność.
  2 Wyeliminowano wyzysk pracowników, zapewniając im udział w zysku organizacji oraz uwłaszczono pracowników rolnych w czasie reformy rolnej.
  3 Wprowadzono demokrację do państwowych organizacjach gospodarczych. Ustanowiono najkorzystniejsze prawa pracowników i samorządów pracowniczych oraz prawo pracy i społeczną inspekcję pracy, nadzorującą wszystkie stanowiska pracy.
  4 Rozwijano intensywnie warunki do równego i powszechnego dostępu do: nauki, pracy, mieszkania, opieki zdrowotnej, kultury i wypoczynku.

  Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter