Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Prezydent podpisał likwidację gimnazjów. ZNP: „Nie takiej zmiany potrzebuje polska szkoła!”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Prezydent podpisał likwidację gimnazjów. ZNP: „Nie takiej zmiany potrzebuje polska szkoła!”

Prezydent podpisał ustawę likwidującą gimnazja i zmieniającą organizację polskiej oświaty. ZNP domaga się referendum, partia Razem nawołuje do strajku szkolnego. 

W oświadczeniu Związku Nauczycielstwa Polskiego czytamy:

Dzisiaj, 9 stycznia 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające prawo oświatowe wbrew krytycznym głosom płynącym pod adresem reformy edukacji ze strony nauczycieli, rodziców, uczniów, organizacji pozarządowych, ekspertów, nauczycieli akademickich, samorządowców.

Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta tymbardziej, że na spotkaniu 19 grudnia 2016 r. z kierownictwem ZNP i rodzicami Pan Prezydent wyrażał zrozumienie dla argumentu, że nie da się wprowadzić w tak szybkim czasie reformy ustroju szkolnego i reformy programowej.

Nie takiej reformy potrzebuje polska szkoła! Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy (tylko w dwóch pierwszych latach wyniesie on 985 mln zł).

Dlatego w obecnej sytuacji Związek Nauczycielstwa Polskiego:
– przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy,
– inicjuje ruch na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty.

Chcemy, by obywatele mogli teraz wyrazić swoje zdanie w sprawie wprowadzenia reformy edukacji, ponieważ jest to kwestia nie tylko o szczególnym, ale najważniejszym znaczeniu dla Państwa oraz jego Obywateli i Obywatelek!

Decyzję prezydenta Andrzeja Dudy skrytykowała też partia Razem:

Andrzej Duda wybrał lojalność wobec partyjnych kumpli zamiast odpowiedzialności za państwo. Mimo protestów rodziców, nauczycieli i samorządowców Prezydent podpisał szkodliwe plany zmian w edukacji autorstwa minister Anny Zalewskiej. Andrzej Duda przyłożył tym samym rękę do destrukcji polskiego szkolnictwa – „reforma” skończy się bowiem chaosem, zwolnieniami dla tysięcy nauczycieli i nauczycielek oraz kosztami dla samorządów.

Rodzicom i nauczycielom, zatroskanym o los swoich podopiecznych, pozostaje już tylko #strajkszkolny! Będziemy wspierać ZNP NIE dla chaosu w szkole i wszystkich innych, którzy będą walczyć z tą szkodliwą, bezsensowną „reformą”!

razem-strajk-szkolny

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter