Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Propagator stadionowego kultu „żołnierzy wyklętych” nowym szefem Muzeum II Wojny Światowej

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Propagator stadionowego kultu „żołnierzy wyklętych” nowym szefem Muzeum II Wojny Światowej

Rząd PiS dopiął swego. Prof. Pawła Machcewicza na funkcji dyrektora gdańskiego muzeum zastąpił 34 – letni historyk, apologeta „Łupaszki” związany ze środowiskiem kibiców Lechii.  

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku działało na polityków PiS jak płachta na byka. Po pierwsze, jego pomysłodawcą był znienawidzony w tym środowisku Donald Tusk. Po drugie, otwarta niedawno wystawa – chwalona przez naukowe autorytety i publiczność – nie jest zgodna z pisowską polityką historyczną. Stworzona przez Machcewicza i jego zespół ekspozycja umieszcza polskie doświadczenie wojenne w szerszym, międzynarodowym kontekście. Ponadto pokazuje pełną grozę wojny – widzianą także z perspektywy ludności cywilnej. To nie mogło się spodobać politykom PiS. Minister Gliński zamówił u prawicowych historyków i publicystów „ekspertyzy”, w których wystawie zarzucono niewystarczające skupienie się na historii polski oraz brak wskazania pozytywnych aspektów wojny („patriotyzm, ofiarność, poświęcenie”).

Aby pozbyć się Machcewicza i zmienić antywojenne i humanistyczne przesłanie muzeum rząd użył fortelu formalnego. Postanowił połączyć istniejące na papierze Muzeum Weterplatte z Muzeum II Wojny. I w ten sposób dokonać zmian. W środę Naczelny Sąd Administracyjny dał zielone światło dla takiej fuzji, a już w czwartek ministerstwo kultury ogłosiło dyrektora nowej placówki. Został nim 34 – letni Karol Nawrocki z gdańskiego IPN, którego publikacje naukowe dotyczą m.in. przestępczości zorganizowanej w PRL oraz „Solidarności”. Nawrocki jest także mocno zaangażowany w propagowanie mitu tzw. żołnierzy wyklętych. Podkreśla swoje związki z kibicami Lechii Gdańsk i wspólnie z nimi upamiętnia m.in. „Łupaszkę”.

Tutaj możecie poznać nowego dyrektora i jego pasje (boks, Lechia Gdańsk, tradycyjne wartości i „żołnierze wyklęci”):

 

 

 

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

2 komentarze/y

 1. a 11:06, Kwi 07, 2017

  no bedziem mieć historię jak trza: wyklęci zdobywają Monte Cassino i Berlin.

  Odpowiedz do tego komentarza
  • ratio_discessit 13:23, Kwi 09, 2017

   „A” Pan/i by pewnie wolał/a żeby wyklęci dalej leżeli sobie w bezimiennych dołach i byli wymazani z pamięci. Taka historia jest „jak trza”?

   Jak można tak nienawidzić ludzi, którzy zginęli za wolną Polskę? Kto ma być dla młodzieży wzorem? Może UBecy którzy katowali wyklętych? Wyrywali ludziom paznokcie i trzymali w więzieniach ich rodziny?

   Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter