Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Raport: Przetrwają najbogatsi

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Raport: Przetrwają najbogatsi

– Nowy raport pt: „Przetrwają najbogatsi – rola UE we wspieraniu niesprawiedliwego systemu podatkowego, 2016” ujawnia duży wzrost tajnych porozumień podatkowych pomiędzy holdingami zagranicznymi, a rządami krajów UE – alarmuje Instytut Globalnej Odpowiedzialności. 

Dokument ujawnia, że od czasu skandalu Luxleaks liczba tajnych porozumień podatkowych zawieranych przez holdingi zagraniczne i rządy krajów UE wzrosła o prawie 50 proc, rządy europejskie nadal podpisują kontrowersyjne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z niekorzyścią dla krajów globalnego Południa, żaden z 18 krajów analizowanych w raporcie nie popiera utworzenia międzyrządowego ciała ds. podatków przy ONZ, które mogłoby zreformować międzynarodowy system podatkowy, Polska podpisała 20 porozumień cenowych czyli tajnych umów podatkowych z holdingami co stawia ją w czołówce listy krajów z takimi umowami, Polska sprzeciwia się publicznym rejestrom rzeczywistych właścicieli firm, których potrzeba powstała po skandalu Panama papers.

Trudno uwierzyć, ale po skandalu Luxleaks z 2014 roku (ujawniającego, że ponad 300 holdingów zagranicznych podpisało tajne porozumienia z rządem Luksemburga zmniejszające podatki firm do 1-2%), liczba porozumień wzrosła z 547 w 2013 do 972 w 2014 aby w 2015 roku sięgnąć liczby 1444. Analiza danych Komisji Europejskiej wykazała, że jest to wzrost o 160% w ciągu dwóch lat!

Skandal Luxleaks oraz sprawy dotyczące pomocy publicznej prowadzone przez Komisję Europejską wskazują, że tajne porozumienia mogą być bazą dla unikania podatków zarówno w krajach Północy jak i krajach Południa. Raport pokazuje, że Belgia i  – co niewiarygodne – Luksemburg zawarły najwięcej nowych tajnych porozumień z holdingami zagranicznymi.

– informuje Instytut.

Autorzy raportu wskazują także, że przedsiębiorcy wspierają większą przejrzystość w biznesie i po raz pierwszy liczba krajów będących „za” przejrzystością przewyższyła liczbę krajów „przeciwko”, jednak jeśli chodzi o przejrzystość podatkową korporacji w miejscach ich działania, cały czas liczba krajów będących przeciwko tego typu przejrzystości przewyższa liczbę państw popierających, państwa europejskie nadal podpisują kontrowersyjne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są niekorzystne dla krajów globalnego Południa. Kraje uwzględnione w raporcie zawarły 752 takie umowy, które obniżają stopy podatkowe w krajach Południa średnio o 3,8 punkty procentowe.

– Nadal mamy do czynienia z tzw. business as usual. Teoretycznie mówi się coraz więcej o przejrzystości, o konieczności uszczelniania systemu podatkowego, a w praktyce widzimy, że podpisuje się coraz więcej tajnych porozumień cenowych z wielkimi korporacjami. Korporacje międzynarodowe podpisały w Europie ponad 1000 takich porozumień cenowych. Pytanie, ile takich porozumień podpisały małe przedsiębiorstwa? Do tego od czasów Luxleaks podpisał ich najwięcej Luksemburg  – to jest absurd. A za ujawnianie treści tych porozumień w Luksemburgu grozi kara więzienia.  Zamiast przejrzystości mamy w praktyce większą tajność. Dzieje się to w Europie w 2016 roku.– mówi Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

 

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

1 komentarz

  1. Paweł 19:01, Gru 09, 2016

    W triadzie: rządy, rynek, społeczeństwo, pierwsza dwójka, widać, osiągnęła kompromis. :( Nie ma się czemu dziwić. Ludzie zindoktrynowani, albo siedzą cicho, a wiele korporacji ma obroty, większe, niż budżet niejednego państwa.

    Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter