Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Świnoujście: SLD przeciwko „tablicy smoleńskiej” w centrum miasta

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Świnoujście: SLD przeciwko „tablicy smoleńskiej” w centrum miasta

SLD w Świnoujściu sprzeciwia się inicjatywie lokalnego klubu „Gazety Polskiej”, by tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej została umieszczona na centralnym placu miasta. Według Sojuszu lepszym miejscem byłby cmentarz lub kościół. 

W związku ze złożeniem kolejnego wniosku przez przedstawiciela Klubu Gazety Polskiej w sprawie zlokalizowania w Świnoujściu na Pl. Słowiańskim (obok pomnika „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej”) tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 r. Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Świnoujściu w imieniu swoich członków, sympatyków i mieszkańców, którzy zwrócili się do nas z prośbą o interwencję – wyraża opinię negatywną dla zaproponowanej lokalizacji.

-czytamy w stanowisku SLD. Zarząd miejski partii podkreśla jednak, że katastrofa smoleńska to tragedia, która dotknęła także lewicę:

 W katastrofie tej zginęli przedstawiciele różnych organizacji, stowarzyszeń oraz ugrupowań politycznych, w tym również znaczące osobowości Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz, Izabela Jaruga-Nowacka), o których życiu, dokonaniach i tragicznej śmierci zawsze będziemy pamiętać i których pamięć szanujemy składając kwiaty i paląc znicze 10 kwietnia każdego roku na Cmentarzu pod pomnikiem katyńskim.

SLD zwraca uwagę, że tablica w centrum miasta mogłaby wywoływać polityczne konflikty:

Dostrzegamy jednak, że na przestrzeni ostatnich lat działania polityczne jednego z ugrupowań partyjnych, zmierzają do zawłaszczenia i upolitycznienia tej wielkiej tragedii, która dotknęła nasze państwo. Na to nie może być naszej zgody ze względu na szacunek do tragicznej śmierci i bólu wszystkich rodzin ofiar katastrofy. Chcemy chronić przestrzeń publiczną przed potencjalnymi konfliktami na tle politycznym, gdyż uważamy, że nie służy to budowaniu zgody oraz jedności lokalnej i narodowej. Plac Słowiański jest i powinien pozostać miejscem, w którym mieszkańcy Świnoujścia gromadzą się jako lokalna wspólnota bez względu na różnice polityczne i światopoglądowe.

Według Sojuszu tablica powinna być umieszczona na cmentarzu lub w kościele, a koszty jej powstania i montażu powinny być pokryte  ze środków pozyskanych drogą zbiórki publicznej zainicjonowanej przez autorów wniosku o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter