Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Czego życzyć w 2017 r? Szumlewicz: Nowych miejsc pracy i wyższych płac

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Czego życzyć w 2017 r? Szumlewicz: Nowych miejsc pracy i wyższych płac

O to, czego życzyć związkowcom w 2017 r. pytamy Piotra Szumlewicza, doradcę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

Przede wszystkim związkowcom i całemu społeczeństwu należy życzyć, aby prezydent nie podpisał reformy oświaty, która jest dramatycznie źle przygotowana, niespójna, szkodliwa dla nauczycieli, rodziców, uczniów i samorządów.

Wchodzi uchwalony budżet, więc trudno o zmiany, ale związkowcy mogą sobie życzyć, aby rząd dotrzymał obietnicy wyborczej i podniósł wynagrodzenia w budżetówce. Chcielibyśmy też, aby dialog społeczny zaczął funkcjonować, bo jest jeszcze większą fikcją niż za rządów Platformy Obywatelskiej. Rada Dialogu Społecznego w zasadzie przestała działać. Wielu ważnych ustaw rząd w żaden sposób nie konsultuje się z nami.

Chcielibyśmy, żeby nie było chaosu, braku przewidywalności, psucia prawa. Wiele ustaw przyjmuje pospiesznie, bez przygotowania i bez zapowiedzi. Już teraz są zwolnienia w kopalniach, reforma szkolnictwa, chaos w systemie emerytalnym i podatkowym. Obawiamy się, że niespodziewanych i szkodliwych zmian może być więcej.

Życzylibyśmy sobie, aby zatrzymać obsesyjne dążenie władzy do zawłaszczania kolejnych instytucji publicznych, wymiany osób ze względu na sympatie partyjne.

Jako postępowa centrala związkowa, która między innymi poparła czarny protest, chcielibyśmy, aby rząd zaczął dbać o prawa kobiet. Chcielibyśmy też, aby dbał równo o wszystkich, a nie tylko o tych, którzy żyją w konserwatywnym modelu rodziny.

Kolejna ważna sprawa to przestrzeganie prawa pracy. Liczymy na to, że ustawa o minimalnej pracy godzinowej będzie traktowana poważnie, że ministerstwo i inspekcja pracy będą dbać o to, żeby pracodawcy nie uciekali od niej. Jednocześnie liczymy na podjęcie działań mających na celu eliminację umów śmieciowych.

Generalnie cały czas czekamy na „dobrą zmianę”, w tym pakiet na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i wyższych płac . Zależy nam też na wdrożeniu całościowego systemu polityki społecznej, aby rząd nie ograniczał się tylko do 500+, ale rozbudował opiekę instytucjonalną nad małymi dziećmi i seniorami.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter