Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Towarzystwo Dziennikarskie: Radio TOK FM i red. Wróbel powinni przeprosić za „hitlerków”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Towarzystwo Dziennikarskie: Radio TOK FM i red. Wróbel powinni przeprosić za „hitlerków”

Prawicowy publicysta Jan Wróbel w swojej audycji w radiu TOK FM w skandaliczny sposób obraził twórców spektaklu „Klątwa”. Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciwko porównaniom sztuki do faszyzmu, a artystów do „hitlerków”. 

W oświadczeniu Towarzystwa Dziennikarskiego czytamy:

W nadzorowanych przez Radę Mediów Narodowych i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji mediach państwowych, oraz w części mediów komercyjnych związanych z radykalną prawicą trwa kampania nienawiści przeciw twórcom spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, wystawionego przez „Teatr Powszechny” w Warszawie.

Media państwowe, najwyraźniej świadomie wywołują negatywne społeczne emocje i wprowadzają odbiorców w błąd poprzez nieprawdziwe, jednostronne przedstawianie treści spektaklu i wykorzystywanie jego fragmentów do wywoływania moralnej krucjaty. W tę kampanię nienawiści włączyło się wielu polityków partii rządzącej i prokuratura ogłaszając wszczęcie śledztwa wobec twórców spektaklu.

Nikt poza władzami Warszawy nie ma odwagi bronić prawa artystów do wolnej artystycznej ekspresji, nawet bluźnierczej.
Organy stojące na straży ładu prawnego, a zwłaszcza konstytucyjnego, w mediach powinny zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie przez prezesa TVP prawnie zakazanej cenzury podmiotowej wobec grającej w spektaklu aktorki Julii Wyszyńskiej. Działania takie naruszają nie tylko misję publicznych mediów i obowiązujące w Polsce prawo, ale też swobodę twórczości artystycznej i zasady uczciwej debaty publicznej, która jest podstawą ładu demokratycznego.

Histeria rozpętana w debacie o „Klątwie” jest tak wielka, że mowa nienawiści pojawia się w mediach, które do tej pory były oazą kultury polemicznej. W programie „Poranek TOK FM” recenzując „Klątwę” prowadzący Jan Wróbel użył w stosunku do spektaklu określenia „faszystowskie przedstawienie”, a występujących w nim aktorów nazwał „młodymi hitlerkami”. Takie sformułowania uważamy za niedopuszczalne w szanującym się medium naruszenie zasad demokratycznej debaty. Uważamy, że Jan Wróbel i kierownictw TOK FM powinno przeprosić osoby dotknięte tymi słowami.

 Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, które chcą żyć i działać w wolnym i demokratycznym społeczeństwie o obronę artystów warszawskiego „Teatru Powszechnego”. Broniąc ich prawa do nieskrępowanej artystycznej ekspresji bronimy po prostu wolności.

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

2 komentarze/y

  1. qaduq 09:34, Mar 04, 2017

    Szkoda. Cięty język, błyskotliwe skojarzenia, a tu taki obciach. Ćwierkał, cwierkał i wyćwierkał. Powinien łącznie z redakcją przeprosić.

    Odpowiedz do tego komentarza
  2. Słuchacz 08:31, Mar 04, 2017

    Pracownik radia TOKFM Jan Wróbel powinien zostać odsunięty od brania udziału w audycjach radia!

    Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter