Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Warszawskie Razem: Biskupie płocki oddawaj kasę!

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Warszawskie Razem: Biskupie płocki oddawaj kasę!

„Caritas diecezji płockiej otrzymał w latach 2006–2008 16 mln złotych z PFRON na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Jedna czwarta tej kwoty została zdefraudowana. Kościół rzymskokatolicki w Polsce, sprawujący nadzór nad działalnością Caritasu, nie ma zamiaru zwracać pieniędzy.” – zaznacza warszawskie Razem. 

Roczny budżet Kościoła Katolickiego to 10 miliardów złotych. W ostatnim ćwierćwieczu Kościół otrzymał od państwa ponad 60 tysięcy hektarów, a z każdym rokiem dostaje kolejne prezenty. Od zamieszkałych w pałacach hierarchów oczekujemy minimum przyzwoitości! Biskupie płocki oddawaj kasę!

Od dziesięciu lat toczy się postępowanie w sprawie płockiego oddziału Caritasu, który wydawał środki uzyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niezgodnie z przeznaczeniem.

16 milionów złotych przekazanych Caritasowi miało zostać wydane na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Część tej kwoty nigdy nie została wykorzystana na szkolenia i pomoc osobom niepełnosprawnym. Odpowiedzialny za realizację projektów PFRON ksiądz Jerzy Z. fałszował dokumenty finansowe aby ukryć skalę nieprawidłowości.

PFRON skierował sprawę do prokuratury już w 2007 roku, jednak mimo toczącego się postępowania dalej przekazywał środki na pomoc osobom niepełnosprawnym do Caritasu. W 2014 ksiądz Jerzy Z., były dyrektor płockiego Caritasu, został skazany na rok ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych.

– czytamy w facebookowym wpisie warszawskiego Razem.

Państwo nie jest w stanie wynegocjować z Caritasem spłaty sprzeniewierzonych pieniędzy. Co więcej, PFRON musi zwrócić Ministerstwu Infrastruktury ok. 11,5 mln złotych – zdefraudowane przez Caritas pieniądze pochodziły z funduszy unijnych.

Państwo nagminnie spycha opiekę nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi na placówki prowadzone przez Kościół i prywatne fundacje. Jednocześnie, w sytuacji kiedy środki są defraudowane i wydawane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, nie jest w stanie wyegzekwować od podmiotu otrzymującego dotację zwrotu pieniędzy. Diecezja płocka i Caritas od ponad 10 lat unikają wzięcia odpowiedzialności za postępowanie byłego dyrektora Caritasu.

Ile jeszcze milionów musi zostać zmarnowanych żeby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaczął kontrolować przekazywane przez siebie środki? Ile jeszcze przypadków defraudowania publicznych pieniędzy trzeba nagłośnić żeby Kościół rzymskokatolicki w Polsce przestał być traktowany ulgowo?

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

1 komentarz

  1. Bezpartyjny 10:10, Sty 03, 2017

    Świętoszkowaci oszuści. Żerowanie na niepełnosprawnych osobach jest czynem odrażającym!

    Odpowiedz do tego komentarza
*/

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter