Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Zandberg: Przeciwnik płacy minimalnej doradcą ekonomicznym PO, marsz do prawej ściany trwa

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Zandberg: Przeciwnik płacy minimalnej doradcą ekonomicznym PO, marsz do prawej ściany trwa

Prof. Andrzej Rzońca, współautor dokumentu „Płaca minimalna zabija miejsca pracy”, został doradcą PO. Według polityka Razem Platforma dryfuje w stronę poglądów Korwin – Mikkego.

Głównym ekonomistą Platformy Obywatelskiej został dziś oficjalnie prof. Rzońca. To on przygotuje program gospodarczy, z którym PO wystartuje w najbliższych wyborach.

W 2011 roku prof. Rzońca opublikował wraz ze współpracownikami analizę „Płaca minimalna zabija miejsca pracy”. Zwalczał w niej plany podwyżki płacy minimalnej. To bardzo pouczająca lektura – można z niej wywnioskować, że nawet skromny kompromis z rzeczywistością w wykonaniu ówczesnej PO zespół prof. Rzońcy uważał za populizm i lewactwo. We wspomnianej analizie można przeczytać, że wyższa stawka minimalna:
– zahamuje wzrost zatrudnienia,
– spowolni wzrost gospodarczy,
– zwiększy biedę,
– spowoduje inflację,
– wywoła ucieczkę pracowników do szarej strefy,
– w konsekwencji wywoła spadek dochodów państwa oraz serię pomniejszych klęsk żywiołowych.

Przed tymi plagami egipskimi miała uchronić Polskę obniżka płacy minimalnej (i tak wtedy niewysokiej) do nie więcej niż 30% średniego wynagrodzenia, a także cięcie płac młodych pracowników i kobiet po urlopie wychowawczym. Nie trzeba dodawać, że – choć w kolejnych latach stawka minimalna rosła – żadna ze wspomnianych tragedii się nie wydarzyła.

Platformie Obywatelskiej gratulujemy wyboru. Zapowiadany przez Grzegorza Schetynę marsz do prawej ściany jest konsekwentny. To jak widać nie tylko pielęgnowanie konserwatywnych fobii, ale także polityka gospodarcza niebezpiecznie przypominająca Korwina-Mikkego.

ADRIAN ZANDBERG

Przejdź i podziel się z innymi:
Wyślij email do tego postu

0 komentarzy i opinii

Pozostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały oznaczone *

Dr hab. Jarosław Flis: Ograniczenie kadencji prezydentów miast to nie jest dobry pomysł

Odwiedź nas

twitter